Skriv ut


Emiratene, aktiviteter og utflukter   

 

Dubai bytur
Dubai, en gang en liten kystlandsby, er i dag en storby verdt å oppleve. Befolkningen er meget gjestfrie. Gjennom generasjoner har byen ønsket sjøfarere og handelsfolk velkommen, og denne gjestfriheten tar i dag imot turistene. Byen har vokst til en kosmopolitisk metropol og mennesker fra hele verden kaller Dubai sin hjemby. Her kan du se verdens høyeste, og eneste syvstjerners hotell, Burj al Arab – selve symbolet på Dubai. I 200 år beskyttet Al Fahidi-fortet byens befolkning, og er i dag hjem til Dubai museum. Fortet og museet er vel verdt et besøk. Turen går videre gjennom tekstilmarkedet til Abras hvor de lokale vanntaxiene venter på å frakte deg over elven til gull-og kryddermarkedet. Videre blir det vandring ide livlige, travel gatene og smugene som fører deg gjennom basarene (souks). Det er lett å bli overveldet av eksotiske dufter fra utallig mengder krydder, samt det enorme utvalget av smykker i både tradisjonell og moderne design. Alt til meget gunstige priser! Du vil oppleve Dubai som en moderne og vestlig by, men at den fortsatt er i besittelse av den unike arabiske sjarm og gjestfrihet. Dubai er en spennende blanding av moderne by og tidløs ørken, av øst og vest og gammelt og nytt. Dubai kommer garantert til å fascinere deg!

Morgensdagens Dubai
Dette er turen for den nysgjerrige og et «must» når man besøker Dubai. Det foregår til enhver tid flere titalls byggeprosjekter, mange av dem unike i verdenssammenheng! Dubai er en evig byggeplass, et moderne epos, en oljenasjons visjon mot det eventyrlige og et unikt sted i byggeverdens prosjekter. De bygger under jorden, over jorden, på vannet og under vannet. Du vil få en fyldig presentasjon, samt se modeller av Dubais forbløffende prosjekter på nært hold. På Internet & Media City blir flere opplysninger om Dubais eventyrlige fremtid presentert. Det er ingen tvil om at Dubai strekker seg mot fremtiden – og nå kan du også ta del i dette! Kleskode: Uformelt, men pent.

Al Ain - hagebyen - Al Ain, også kjent som Hagebyen, noe som gjør seg forståelig når man ser alle parkene og hagene. Byen ligger rett ved foten av fjellkjeden Hajjar, og deler av byen ligger i Oman. Al Ain er en oaseby med gammel handelsvirksomhet, og byen har vært bosatt kontinuerlig i 4000 år. Her finnes flere eldre moskeer og to fort fra 1700-tallet samt et meget imponerende underjordisk vanningssystem (falaj). Dette systemet har blitt utnyttet i jordbruket i et par tusen år. Det var i Al Ain den første statslederen for de Forente arabiske emirater så dagens lys, og byen er et viktig symbolsk sted for landets nasjonalfølelse. Byen er sete for landets ledende universitet, zoologisk hage, en større fornøyelsespark og noen arkeologiske funnsteder.
På kamelmarkedet kan du observere ”ørkenens skip” på nært hold, mens på museet ser du arkeologiske funn fra området. Gamle arabiske manuskripter og kongelige skatter er stilt ut her. Al Ain er kjent for sine grøntområder, og hva er vel mer naturlig enn å spise lunsj på en av de mange oasene? Turen går til oasen Buraimi, som ligger på omansk territorium – to emirater på en dag!
Dagen avsluttes med et besøk i Hili-hagene. Utgravningene har resultert i funnet av en grav som dateres til 3000 år før Kristus.

Østkysttur
Forlat storbyens larm og kjas og bli med til de frodige landbruksområdene ved Dhaid, til Hajar-fjellene og små ”wadis”. På denne turen får du oppleve Emiratenes ulike landskap. Det blir besøk på et lokalt marked hvor du kan kjøpe med deg unike gaver og suvenirer hjem: keramikk, tepper og frukt selges til svært gunstige priser. Kjøreturen i dag tar oss med gjennom små og store ”wadis” – elevdaler – formet gjennom årtusener.
Før vi besøker det lokale og meget fargerike fiskemarkedet i Dibba, blir det en kort tur innom omansk territorium. Vi må passere flere små fiskelandsbyer før Emiratenes eldste moské, Badiya-moskeen, dukker opp foran oss. Turen går videre mot Khor Fakkan, et populært sted for snorkling og dykking. Lunsj inntas her, og etterpå er det mulighet for å slappe av på stranden og ta et forfriskende bad. Vi passerer den travle havnebyen Fujairah, og turen avsluttes.
Turen tilbys kun i Dubai-området.


Abu Dhabi bytur:
Dette er den ideelle måten å oppleve den flotte hovedstaden på. Byen ligger ut mot den persiske golf og minner om en moderne oase midt i ørkenen. Det er ikke mer enn 50 år siden de fleste av byens beboere var kameldrivere. Her ligger Jebel Ali-havnen, den største menneskelagde havnen i verden. Abu Dhabi er en moderne storby med høye bygninger, multikulturelle opplevelser og kjøpesentre, men den har også beholdt mye av den gamle sjarmen. Vi besøker den gamle ”souk” (marked), hvor du kommer tett innpå lokalbefolkningen og hvordan deres hverdag utarter seg. Historiene om flyvende tepper fortelles ofte i arabiske land, og selv om sannsynligheten for at et av disse dukker opp er meget liten, blir det besøk på et teppemarked. Her er det stort utvalg av flotte tepper fra hele verden, til gunstige priser. Etterpå besøker vi et lokalt håndtverksenter, hvor tradisjonelt håndverk blir laget. Dagen avsluttes med et kort tur til ”The Dhow”, hvor de særegne og meget tradisjonsrike trebåtene som den arabiske halvøy er så kjent for, produseres.

Hatta-fjellene og den historiske landsby:
Vel 115 km sørøst for Dubai ligger den 5000 år gamle landsbyen Hatta, i dag et historisk monument. Byen består av ulike bygninger i hovedsakelig stein og leire, og drev tidligere med jordbruk og handel over fjellpasset. Festningen Al Husen er godt bevart. I det åpne friluftsmuseet Hatta Heritage Village kan du besøke tradisjonelle arabiske bolighus, skoler og landbruksbygninger.
Turen tar oss opp i fjellområdene hvor vi tar en stopp ved et naturlig vannbasseng. Disse kulpene med kjølig vann er en forfriskende opplevelse for de som ønsker et avkjølende bad. Vi passerer gjennom frodige ”wadis” (elvedaler), omgitt av de imponerende fjelltoppene Hajar Mountains. Lunsj på Emiratet Dubais eneste fjellresort, Hatta Fort Hotel.
Kun på forespørsel fra Abu Dhabi.

Ørkensafari:
Bølgende sanddyner, beduiner, kameler, åpen himmel, persiske tepper og følelsen av 1001 natt. Velkommen til ørkensafari!
Vel installert i firehjulsdrevne biler, setter vi fart gjennom ørkenen Spenningen og adrenalinet øker etter som man kjører opp eller ned sanddynene. Etter en del hump og dunk kommer vi frem til beduinleiren, og vi slapper av under åpen himmel og lytter til tradisjonelle musikk. Middagen forbredes på åpen ild, og mens du venter på at den skal bli ferdig, kan du ta en liten tur på kamel, ”ørkenens skip”. Mørket senker seg, duften fra grillen fyller luften og det serveres et herlig måltid. Mette lener vi oss tilbake på persiske tepper og puter og ser elegante magedanserinne svinge seg som en palme i lett vind.
Turen kan også foretas med overnatting. Full av nye inntrykk går du til ro mens stjernene tennes på himmelvelvet over deg. Etter en natt omgitt av ørkenens magiske stillhet våkner du til frokost. Retur til sivilisasjonen utpå dagen

 

Luftballong:
Kjenn den kjølige morgenluften mens du sakte stiger mot den uendelige blå himmelen og skuer ned på gylne sanddyner, et månelignende landskap i de forrevne Hajar-fjellene og strender og høyhus i Dubai. Opplev Emiratenes landskap på en unik måte – fra en stilleglidende luftballong. Dette er en annerledes og minnerik måte å oppleve Emiratene på!

Havfiske: Lokale fiskere tar deg ut på dypt vann hvor de virkelig store ruggene holder til. En moderne yacht tar deg rundt Dubai, utover sjøen og ender opp ved fiskebankene. Mens båten kjører utover, sitter du på dekk og slapper av! Ved hjelp av ekkolodd finner mannskapet lett frem til områder hvor det er store sjanser for fangst.
Agn og fiskeutstyr er inkludert i prisen.

Dhow-cruise med middag:
Bli med på en uforglemmelig kveld på Khor Dubai-elven om bord på de tradisjonelt dekorerte Dhow-båtene. Det serveres en deilig middag med både kontinentale og orientalske retter. Du opplever den god ”Dubai-atmosfæren” og den arabiske musikken som spilles, vil garantert få deg i stemning. Turen tar ca 2 timer og tilbys kun i Dubai-området.

Kontakt oss
Uansett hvor du ønsker å reise, er vi her for å hjelpe deg med å skreddersy din drømmereise. Kontakt oss for tilbud

 

 

 

FAKTA 

Offisielt navn: Al Imarat al Arabiya al Muttahida – United Arab Emirates – Forente arabiske emirater. Flateinnhold: 77 700 km²
Hovedstad: Abu Dhabi
Største byer: Abu Dhabi og Dubai
Innbyggertall: ca. 4,6 millioner (2008)
Språk: Arabisk er det offentlige språket, mens engelsk, hindi og urdu er svært utbredt.
Valuta: Myntenheten er UAE Dirham. De fleste kredittkort aksepteres og det finnes mange minibanker. Visa og Mastercard mer akseptert enn Diners og Amex.
Tidsforskjell: +2 timer ved sommertid i Norge, +3 timer ved vintertid.
Visum: Norske statsborgere får utstedt et 30-dagers besøksvisum på flyplassen ved innreise. Pass må være gyldig minst 6 måneder etter planlagt avreise fra landet. Man kan bli nektet innreise dersom man har et israelsk visa/stempel i passet.
Vaksine: Ingen spesielle vaksiner er påkrevet.
Elektrisitet: 220V stabil spenning, men annet støpsel enn i Norge. God GSM-dekning. Norske telefoner kan benyttes.

 

 

Tilbake til toppen